NL EN FR DE PL
 

Metoda próżniowa

Metoda próżniowa (czy też aspiracja próżniowa) dopuszczalna jest do 12. tygodnia ciąży. W trakcie tego zabiegu odessana zostaje zawartość jamy macicy. Zabieg metodą próżniową przeprowadzany jest w znieczuleniu. Możesz zdecydować się na znieczulenie miejscowe lub sedację, po której przez krótki czas będziesz spać.

Przygotowanie

Aby uelastycznić ujście szyjki macicy, dostajesz przeważnie najpierw od pielęgniarki dwie tabletki mizoprostolu. Ten środek potrzebuje około godziny, by zadziałać i czasem może powodować lekkie skurcze brzucha.

Znieczulenie

Jeżeli zdecydujesz się na sedację, w sali zabiegowej zostanie Ci podany krótko działający środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. W ciągu 30 sekund zapadasz w sen i śpisz przez cały czas trwania zabiegu. Ten środek nasenny nie jest narkozą.

Na czczo
Aby możliwe było podanie sedacji, Twój żołądek musi być całkowicie pusty (musisz być na czczo). Oznacza to, że przez 6 ostatnich godzin przed zabiegiem nie możesz niczego jeść, a przez 2 ostatnie godziny przed zabiegiem nie możesz też pić. Wcześniej możesz napić się nieco herbaty lub wody (ale musisz unikać produktów mlecznych).
Uwaga: przez 24 godziny po zabiegu w sedacji nie możesz samodzielnie kierować (moto)rowerem, motocyklem ani samochodem. Inaczej w razie wypadku Twoje ubezpieczenie nie zadziała. W tym czasie nie podejmuj także żadnych ważnych decyzji.

Jeżeli zdecydujesz się na znieczulenie miejscowe, zostanie ono podane przez lekarza na krótko przed zabiegiem. Ma formę kilku niewielkich zastrzyków wykonywanych w ujście szyjki macicy. Przeważnie są one bezbolesne. Ponieważ w ten sposób macica nie zostaje całkowicie znieczulona, możesz w trakcie zabiegu odczuwać skurcze.

Zabieg metodą próżniową

W trakcie zabiegu leżysz na fotelu ginekologicznym. Lekarz przeprowadza zabieg aborcji w asyście co najmniej jednej pielęgniarki lub pielęgniarza. Za pomocą wziernika lekarz najpierw odsłania ujście szyjki macicy. Następnie odsysa zawartość jamy macicy przy użyciu specjalnej rurki.
Dodatkowo na koniec zabiegu lekarz może założyć pacjentce wkładkę domaciczną lub implant antykoncepcyjny.

Po zabiegu

Po zabiegu udajesz się do sali pozabiegowej. Zostajesz tam przez godzinę w celu kontroli. Otrzymujesz także antybiotyk, by zapobiec wystąpieniu infekcji.
Po zabiegu może doskwierać Ci ból brzucha i krwawienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni i będą stopniowo ustępowały. Już po tygodniu objawy ciąży znacznie się zmniejszą. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, masz stan podgorączkowy lub nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z nami.