Pytania na temat aborcji
Przed zabiegiem
Zazwyczaj na zabieg można umówić się w naszej klinice w ciągu tygodnia.
Prawo holenderskie nakłada obowiązek czasu do namysłu wynoszącego pięć dni. Oznacza to, że musisz mieć co najmniej pięć dni na zastanowienie się nad swoją decyzją o przerwaniu ciąży, po odbyciu na ten temat rozmowy z lekarzem. Zabieg może zostać wykonany od 6. dnia wzwyż.
Jeżeli nie minęło jeszcze 16 dni od terminu spodziewanej miesiączki, wówczas ustawowy czas do namysłu nie ma zastosowania.
Jeżeli Twoja miesiączka spóźnia się mniej niż 16 dni, nie potrzebujesz skierowania.
Natomiast jeżeli od terminu spodziewanej miesiączki minęło więcej niż 16 dni, potrzebne będzie skierowanie od Twojego lekarza rodzinnego lub innego lekarza, które stanowi dowód na to, że miałaś co najmniej pięć do do namysłu nad decyzją o przerwaniu ciąży.
Jeżeli nie chcesz udawać się w tym celu do swojego lekarza, możesz porozmawiać o zamiarze dokonania aborcji z jednym z naszych lekarzy. Zabieg może zostać wykonany od 6. dnia po odbyciu takiej rozmowy. Skierowanie nie jest wówczas potrzebne.
Jeżeli masz 15 lat lub mniej, zgodę na zabieg musisz wyrazić Ty oraz jeden z Twoich rodziców lub opiekunów. Nie możesz zatem zostać zmuszona do dokonania aborcji. Jeżeli nie możesz powiedzieć o tym rodzicom lub opiekunom, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu +31 (0)23 528 98 90.
Jeżeli masz 16. lub więcej lat, nie potrzebujesz zgody rodzica ani opiekuna.
Po wypełnieniu kwestionariusza w poczekalni odbywasz rozmowę z jednym z naszych lekarzy. Lekarz zawsze rozmawia z Tobą na osobności, bez obecności osoby towarzyszącej. Chce w ten sposób upewnić się, że aborcja jest Twoją własną decyzją. Lekarz rozmawia z Tobą o Twojej decyzji o przerwaniu ciąży i o Twoim stanie zdrowia. Następnie przeprowadza badanie wstępne i za pomocą USG (przez brzuch lub dopochwowo) określa dokładny wiek ciąży. Jest to konieczne w celu wyboru metody aborcji. Lekarz udziela Ci także porady na temat środków antykoncepcyjnych, jakie możesz stosować po przerwaniu ciąży.
Podczas USG lekarz zawsze wykonuje zdjęcie. Możesz otrzymać jego wydruk, jeżeli poprosisz o to lekarza przed badaniem. Jeżeli uznasz po badaniu, że jednak chciałabyś otrzymać zdjęcie, możesz odebrać jego wydruk w rejestracji w dniu roboczym, za okazaniem dowodu tożsamości. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz do nas przyjechać, prześlij nam swoją prośbę e-mailem wraz ze skanem swojego paszportu lub dowodu osobistego.
Jeżeli masz dużą nadwagę (BMI > 40) lub niedowagę (BMI < 18), sedacja może wiązać się z ryzykiem. Dlatego też poinformuj nas o tym, umawiając wizytę.
Wcześniejsza aborcja nie stanowi problemu pod względem medycznym, jeżeli chodzi o przeprowadzenie zabiegu.
Jeżeli nie masz pewności lub masz problem z podjęciem decyzji, zwróć się po pomoc do specjalistycznej organizacji świadczącej pomoc z zakresu aborcji lub porozmawiaj z zaufaną osobą. W dniu zabiegu możesz przed przeprowadzeniem procedury wyczerpująco porozmawiać z jedną z pielęgniarek
Możesz umówić się na pierwszą rozmowę w naszej klinice. Jeżeli ciąża ma więcej niż 6 tygodni i 2 dni, możemy wykonać zabieg dopiero po 6 dniach w związku z ustawowym obowiązkowym czasem do namysłu.
Pigułka aborcyjna
Ryzyko wystąpienia komplikacji w przypadku pigułki aborcyjnej jest niewielkie. Najpoważniejsze ryzyko jest takie, że dojdzie do krwawienia, lecz ciąża nie zostanie przerwana. Dlatego też po 4 tygodniach od zabiegu przeprowadzamy kontrolę. Możesz także po upływie 4 tygodni samodzielnie wykonać test ciążowy.
Zastosowanie pigułki aborcyjnej może być nieprzyjemnym przeżyciem dla części kobiet. Wywołuje ona utrzymujące się przez kilka godzin skurcze. Przypominają one silne bóle menstruacyjne. Inne możliwe skutki uboczne to nudności, wymioty, dreszcze i biegunka. Zarodek zostaje wydalony wraz z (czasami silnym) krwawieniem.
Jak długo utrzymuje się ból?
Ból może być na początku bardzo silny, a krwawienie może utrzymywać się następnie jeszcze przez dwa tygodnie, jak w przypadku menstruacji. Zadbaj, by mieć w domu środki przeciwbólowe, na przykład ibuprofen czy Aleve (naproksen), najlepiej także w formie czopków w razie wystąpienia wymiotów.
Czy gorączka po zażyciu pigułki aborcyjnej jest czymś normalnym?
Lekki stan podgorączkowy to normalne zjawisko. Jeżeli gorączka przekracza 38,5°C, skontaktuj się z nami.
Istnieje niewielka szansa (1-4%), że pigułka nie zadziała w sposób wystarczający i nie dojdzie do zakończenia ciąży. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu metodą próżniową. Zawsze istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia infekcji.
Ryzyko wystąpienia infekcji po zastosowaniu pigułki aborcyjnej jest bardzo niewielkie. Ważne natomiast, by przez dwa tygodnie po zabiegu przestrzegać poniższych zasad.
- Nie stosować tamponów.
- Nie współżyć.
- Nie kąpać się w wannie ani nie pływać. Można natomiast brać prysznic.
Jeżeli po zabiegu przez dłużej niż 1 dzień utrzymuje się gorączka (ponad 38,5°C) i ból brzucha, możemy mówić o infekcji. Skontaktuj się wówczas możliwie jak najszybciej z nami lub ze swoim lekarzem rodzinnym.
W Holandii pigułka aborcyjna może zostać podana wyłącznie w klinice aborcyjnej lub szpitalu. Wysyłanie pigułek jest zabronione.
Ostrzeżenie: kliniki aborcyjne w Haarlemie i Amsterdamie nigdy nie sprzedają pigułek aborcyjnych przez Internet.
Istnieją polskie strony internetowe (np. poronne.org, wolnekobiety.net i safe-abortion.org) sprzedające je pod nazwą „klinika aborcyjna Amsterdam”. Jest to oszustwo. Klinika aborcyjna w Amsterdamie nie sprzedaje pigułek aborcyjnych w ten sposób.
Zabieg ambulatoryjny
Podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie śpisz i odczuwasz wykonywane czynności. Bolesność zabiegu jest sprawą indywidualną w przypadku każdej kobiety. Zazwyczaj odczuwalne są skurcze. Można porównać je z silnym bólem menstruacyjnym.
W przypadku zabiegu w sedacji podany zostaje Ci środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. W trakcie sedacji nie odczuwasz zabiegu. Budzisz się zaraz po jego przeprowadzeniu. Możesz potem czuć się nieco senna, a czasem także mieć zawroty głowy.
Znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest podawane. W przypadku ciąży do 13. tygodnia możesz wybrać pomiędzy znieczuleniem miejscowym a sedacją. Przy sedacji (tzw. „głupim Jasiu) zostaje Ci podany krótko działający środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. Od 13. tygodnia aborcja zawsze wykonywana jest w sedacji. Po zabiegu w sedacji nie możesz przez 24 godziny samodzielnie kierować samochodem, motocyklem ani (moto)rowerem.
Do kliniki można przywieźć jedną osobę towarzyszącą.
Partner lub osoba towarzysząca może uczestniczyć w rozmowie z lekarzem i badaniu wstępnym, a także w dodatkowej rozmowie z pielęgniarką. Lekarz będzie chciał jednak najpierw porozmawiać z Tobą na osobności. Partner ani osoba towarzysząca nie mogą być obecni podczas samego zabiegu.
Po zabiegu zarodek pozostaje w klinice i jest starannie przechowywany. W późniejszym czasie zostaje poddany zbiorowej kremacji przez wyspecjalizowaną firmę.
Jest to możliwe wyłącznie w klinice Bloemenhove w Haarlemie. Istnieją różne możliwości pożegnania się w przypadku przerwania ciąży z powodu wad wrodzonych (płodu):
- kremacja zbiorowa;
- kremacja zbiorowa z rozsypaniem prochów;
- kremacja indywidualna;
- pochówek indywidualny w przypadku osób mieszkających w Holandii.
W celu uzyskania dalszych informacji kliknij w ten link.
Najsilniejsze krwawienie pojawia się często dopiero po 4-7 dniach, może być intensywniejsze i utrzymywać się dłużej niż menstruacja. Wydalane mogą być także skrzepy. Na koniec krwawienia często pojawia się brązowawa wydzielina.
Ryzyko wystąpienia infekcji po zabiegu ambulatoryjnym jest bardzo niewielkie. W ramach dodatkowej profilaktyki wystąpienia infekcji podajemy Ci w klinice antybiotyk.
W związku z ryzykiem infekcji zalecamy także, by po aborcji:
- Nie stosować tamponów przez pierwsze dwa tygodnie.
- Nie współżyć przez pierwsze dwa tygodnie.
- Nie kąpać się w wannie ani nie pływać przez pierwsze dwa tygodnie. Można natomiast brać prysznic.
Jeżeli po zabiegu przez dłużej niż 1 dzień utrzymuje się gorączka (ponad 38,5°C) i ból brzucha, możemy mówić o infekcji. Skontaktuj się wówczas możliwie jak najszybciej z nami lub ze swoim lekarzem rodzinnym.
Sedacja jest nieco lżejsza niż narkoza. Po jej podaniu oddychasz samodzielnie i nie ma konieczności intubowania (wprowadzenia rurki intubacyjnej do tchawicy). Po sedacji szybciej się także budzisz i nie powoduje ona tylu dolegliwości co narkoza.
Lekarze w naszej klinice zawsze sprawdzają, czy można bezpiecznie zastosować sedację u danej pacjentki. Niektóre choroby, alergie czy przyjmowane leki sprawiają, że jest to ryzykowne. Dlatego też zawsze pytamy o nie nasze pacjentki. Sedacja może być także niebezpieczna, jeżeli nie jesteś na czczo. Treść żołądkowa mogłaby przedostać się do dróg oddechowych i spowodować poważne komplikacje. Dlatego też musisz być na czczo, jeżeli zabieg ma być wykonany w sedacji. Jeżeli lekarz zadecyduje, że możesz otrzymać sedację, ta metoda znieczulenia jest bardzo bezpieczna i przyjemna. Nie będziesz świadoma zabiegu. Ponadto wiele osób ma bardzo pozytywne doświadczenia związane z sedacją.
Uwaga: przez 24 godziny po zabiegu w sedacji nie możesz samodzielnie kierować (moto)rowerem, motocyklem ani samochodem.
Antykoncepcja
W przypadku ciąży do ok. 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona spirala. Jeżeli zdecydujesz się na pigułkę aborcyjną, wkładkę można założyć po czterech tygodniach od wykonania aborcji, w trakcie wizyty kontrolnej.
Jeżeli jesteś ubezpieczona w Holandii, założenie spirali po aborcji jest darmowe. Samą spiralę możesz kupić w naszej klinice. Oferujemy różne rodzaje wkładek, z hormonami i bez. Niektóre ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywają (częściowo) koszty zakupu spirali. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie refundacji. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, założenie spirali jest darmowe.
Tak, po aborcji możemy też wszczepić implant antykoncepcyjny. Samo wszczepienie implantu jest darmowe. Musisz natomiast opłacić koszt zakupu implantu w klinice. Również jeżeli nie miałaś aborcji, możesz umówić się w naszej klinice na wszczepienie implantu. W takiej sytuacji będziesz musiała jednak pokryć też koszt jego wszczepienia.
Wybór środka antykoncepcyjnego jest sprawą indywidualną. Rolę odgrywa tutaj Twoja sytuacja osobista oraz preferencje. Czy chcesz mieć jeszcze dzieci? Czy chciałabyś nie mieć miesiączki? Czy bierzesz pod uwagę ryzyko związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową/AIDS? Czy wolisz środek z hormonami czy bez? Podczas konsultacji lekarskiej wszystkie te kwestie zostaną omówione. Dalsze informacje na temat wszystkich metod antykoncepcji znajdziesz na www.zanzu.nl.
Spirala jest odpowiednia dla niemalże każdej kobiety, również dla kobiet, które jeszcze nie rodziły.
Wkładka miedziana nie jest najlepszym wyborem w przypadku bolesnych lub bardzo obfitych miesiączek. Lepiej jest wówczas zastosować wkładkę hormonalną. Wkładka hormonalna natomiast nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, u których występują liczne skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Przed założeniem spirali musimy mieć pewność, że w pochwie, macicy ani jajnikach nie toczy się stan zapalny.
Spirala sprawia, że zapłodniona komórka jajowa nie może zagnieździć się w błonie śluzowej macicy. Oprócz tego wkładka miedziana ma działanie plemnikobójcze. Wkładka hormonalna utrudnia przedostawanie się plemników przez błonę śluzową ujścia szyjki macicy. Są to bardzo bezpieczne metody antykoncepcji.
Gdy tylko lekarz usunie spiralę, zajście w ciążę jest możliwe natychmiast.
Jeżeli masz mniej niż 21 lat, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszt zakupu spirali (oraz jej założenia). Pamiętaj jednak, że kwota ta jest odliczana od Twojego ryzyka własnego. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, ryzyko własne Cię nie obowiązuje, dzięki czemu zarówno sama spirala, jak i jej założenie są darmowe.
Przez pierwsze miesiące mogą występować nieregularne plamienia. Po tym czasie miesiączka może zaniknąć. Nie jest to nic niepokojącego: po usunięciu implantu menstruacja powraca w ciągu kilku tygodni.
Środki antykoncepcyjne zawierające progestagen nie powodują zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej ani chorób serca czy układu krwionośnego.
Zasady postępowania po zabiegu
Normalne dolegliwości występujące w pierwszych dniach po zabiegu to:
- krwawienie i skurcze;
- ból brzucha lub pleców;
- podwyższona temperatura;
- rozchwianie emocjonalne;
- biegunka lub nudności na skutek przyjmowania antybiotyku.
Ewentualne objawy ciążowe zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Ponieważ w organizmie nadal są obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do 3 tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.
Zaleca się wykonanie testu ciążowego po około trzech-czterech tygodniach od aborcji. Jeżeli jego wynik będzie dodatni (lub niejednoznaczny), będziesz czuła się, jakbyś nadal była w ciąży lub pojawią się inne objawy, skontaktuj się z nami.
Ryzyko wystąpienia infekcji jest niewielkie, jednakże jeżeli czujesz się źle, gorączka (ponad 38,5°C) utrzymuje się dłużej niż jeden dzień i boli Cię brzuch, objawy te mogą świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. W takim przypadku jak najszybciej skontaktuj się z nami.
Ważne, aby po 4 tygodniach od zabiegu odbyć wizytę kontrolną. Możesz wykonać ją w naszej klinice lub u swojego lekarza rodzinnego. Wizyta kontrolna w naszej klinice odbywa się zazwyczaj telefonicznie. Jeżeli po aborcji założona została wkładka domaciczna lub wystąpiły powikłania, kontrolę przeprowadzamy w klinice.
W jej trakcie lekarz lub pielęgniarka zapyta, czy czujesz się dobrze fizycznie, czy masz (jeszcze) jakieś dolegliwości oraz jaki jest Twój stan psychiczny. Porozmawiamy też o tym, jak przeszłaś zabieg i czy masz problem z jego przepracowaniem. Ponadto poświęcamy uwagę kwestii antykoncepcji.
W trakcie kontroli w klinice omawiane są te same zagadnienia co w przypadku kontroli telefonicznej. Oprócz tego wykonany zostaje test ciążowy i ponowne USG.
Zabieg aborcji może być trudny emocjonalnie. Nawet jeżeli kobieta ma pewność, że nie chce mieć dziecka, aborcja pozostaje niełatwą decyzją. Wiele kobiet boryka się ze sprzecznymi uczuciami. Także zmiany hormonalne mogą wywoływać smutek, przygnębienie czy rozchwianie emocjonalne. Jeżeli masz potrzebę porozmawiania z kimś, zwróć się do zaufanej osoby lub do specjalistycznej organizacji świadczącej pomoc z zakresu aborcji.
W trakcie badania USG lekarz sprawdza tylko kwestie, które mają znaczenie dla wykonania zabiegu pod względem medycznym, jak np. wiek ciąży czy umiejscowienie łożyska. Nie sprawdza zatem płci. Dlatego też nie udzielamy takich informacji.
Po zabiegu
Aby zapobiec infekcjom, przez pierwsze dwa tygodnie nie możesz uprawiać seksu waginalnego. W tym czasie nie możesz także stosować tamponów, pływać ani brać kąpieli. Możesz natomiast brać prysznic.
Zazwyczaj miesiączka wraca w ciągu 4-6 tygodni. Menstruacja może na początku nieco różnić się od standardowego okresu. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie wraca przeważnie po skończeniu pierwszego opakowania.
Po aborcji jesteś od razu z powrotem płodna.
Co do zasady możesz już następnego dnia po aborcji wrócić do pracy lub szkoły. Możesz także normalnie uprawiać sport. Zalecamy jednak, by – w zależności od samopoczucia – nie forsować się zbytnio przez pierwszy tydzień po zabiegu. Sama najlepiej wyczujesz, co możesz, a czego nie.
Leki, jakie otrzymujesz w trakcie zabiegu, nie są szkodliwe dla dziecka karmionego piersią. Bardzo rzadko zdarza się, że musimy podać lek, po którym nie można karmić piersią. Należy wówczas wstrzymać się z karmieniem dziecka przez pierwszych kilka godzin po jego zażyciu. Oczywiście zanim go podamy, omówimy tę kwestię z Tobą. Dlatego też w trakcie rozmowy wstępnej z lekarzem zgłoś koniecznie, że karmisz piersią. Będziemy wówczas mogli to uwzględnić.
Inne pytania
Jeżeli miało to miejsce w ciągu ostatnich trzech dni, możesz udać się do apteki lub drogerii po „pigułkę dzień po” (Norlevo®). Recepta nie jest potrzebna. Ale taka pigułka nie daje 100% pewności. Jeżeli po jej zażyciu miesiączka będzie się spóźniać o ponad tydzień, wykonaj test ciążowy. Kupisz go w aptece lub drogerii.
Jeżeli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia więcej niż pięć dni temu, może Ci także zostać założona wkładka domaciczna. Zapobiegnie ona rozwojowi ciąży i zabezpieczy Cię na przyszłość.
Uprawiałaś seks bez zabezpieczenia? Możesz do 72 (lewonorgestrel) lub 120 (Ellaone) godzin po stosunku zażyć „pigułkę dzień po”, by zapobiec ciąży. Jej skuteczność wynosi 85%. Im dłużej będziesz czekać z zażyciem pigułki, tym mniejsza będzie jej skuteczność (95% w ciągu 24 godzin, 85% w ciągu 24-48 godzin, 58% w ciągu 48-72 godzin). Skuteczność po upływie 72 godzin jest nieznana.
Dostaniesz ją bez recepty w aptece lub drogerii. Dla osób poniżej 21. roku życia pigułka jest dostępna bezpłatnie na podstawie recepty od lekarza rodzinnego.
Przeprowadzono wiele badań dotyczących związku zrostów w macicy z aborcją metodą próżniową. Wiele z nich dotyczyło kobiet, u których wykonano aborcję próżniowo za pomocą metod, których nie da się porównać ze stosowanymi obecnie. W przypadku aborcji nienaruszonej ciąży (brak poronienia) metodą próżniową, po przygotowaniu macicy za pomocą leków oraz podaniu antybiotyków po zabiegu, ryzyko wystąpienia zrostów jest znikome: około 1 na 1500 przypadków. Ponadto zrosty nie muszą mieć wpływu na płodność.
Tego rodzaju powikłanie występuje bardzo rzadko. Jeżeli do niego dochodzi, powodem jest zazwyczaj infekcja. Aby zapobiec jej wystąpieniu, w klinice podajemy Ci antybiotyk. Nie istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że aborcja zmniejsza płodność.
Przyczyny, dla których kobiety nie zachodzą w ciążę po aborcji, to:
- spadek płodności na skutek wieku;
- uśpione zakażenie chlamydią.
Jesteś w niechcianej ciąży, ale jesteś przeciwna aborcji? Możesz zdecydować się na donoszenie ciąży i oddanie dziecka do adopcji lub pieczy zastępczej. Wsparcia może udzielić Ci w tym zakresie Twój lekarz rodzinny lub specjalistyczna organizacja pomagająca w zakresie aborcji (np. FIOM w Holandii. Ta organizacja pomaga kobietom w przypadku niechcianej ciąży i aborcji. Aby znaleźć najbliższą placówkę, wejdź na stronę www.fiom.nl.)
Nie. Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Holandii, aborcja jest w Twoim przypadku bezpłatna. Koszty są wówczas w pełni refundowane z tytułu Ustawy WLZ (Ustawa o długotrwałej opiece zdrowotnej.). Poinformujemy Twojego ubezpieczyciela zdrowotnego o zabiegu. Koszt nie zostanie odliczony od Twojego ryzyka własnego. Pozostaniesz zatem anonimowa.
Bardzo starannie przetwarzamy Twoje dane osobowe i udzielamy informacji rodzinie lub osobom znajomym wyłącznie, jeżeli wyraźnie się na to zgodzisz. Jeżeli na przykład wiesz, że któryś z członków Twojej rodziny lub znajomych będzie do nas dzwonić celem uzyskania informacji, musisz zgłosić to w rejestracji. Nie przekazujemy także żadnych danych dotyczących zabiegu Twojemu ubezpieczycielowi zdrowotnemu.
Mniej więcej od 6. tygodnia ciąży (czyli 4 tygodnie po zapłodnieniu) może być słyszalna praca serca. Oznacza to, że powstało kilka komórek, z których na późniejszym etapie może uformować się serce. Komórki te pracują i pompują krew. Nie jest to jednak jeszcze w pełni uformowane serce, gdyż takie pojawia się około 12. tygodnia ciąży.
Na Twoją prośbę możemy wydać Ci kopię Twojej dokumentacji (lub jej części). Możesz odebrać ją osobiście w dniu roboczym w rejestracji za okazaniem dokumentu tożsamości. Jeżeli nie możesz przyjechać do naszej kliniki, możesz też pisemnie poprosić o wydanie dokumentacji. Prześlij nam wówczas skan swojego paszportu lub dowodu osobistego.