Metoda próżniowa
Metoda próżniowa (czy też aspiracja próżniowa) dopuszczalna jest do 12. tygodnia ciąży. W trakcie tego zabiegu odessana zostaje zawartość jamy macicy. Zabieg metodą próżniową przeprowadzany jest w znieczuleniu. Możesz zdecydować się na znieczulenie miejscowe lub sedację, po której przez krótki czas będziesz spać.
Przygotowanie
Aby uelastycznić ujście szyjki macicy, dostajesz przeważnie najpierw od pielęgniarki dwie tabletki mizoprostolu. Ten środek potrzebuje około godziny, by zadziałać i czasem może powodować lekkie skurcze brzucha.
Znieczulenie
Jeżeli zdecydujesz się na sedację, w sali zabiegowej zostanie Ci podany krótko działający środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. W ciągu 30 sekund zapadasz w sen i śpisz przez cały czas trwania zabiegu. Ten środek nasenny nie jest narkozą.
Na czczo
Aby możliwe było podanie sedacji, Twój żołądek musi być całkowicie pusty (musisz być na czczo). Oznacza to, że przez 6 ostatnich godzin przed zabiegiem nie możesz niczego jeść, a przez 2 ostatnie godziny przed zabiegiem nie możesz też pić. Wcześniej możesz napić się nieco herbaty lub wody (ale musisz unikać produktów mlecznych).
Uwaga: przez 24 godziny po zabiegu w sedacji nie możesz samodzielnie kierować (moto)rowerem, motocyklem ani samochodem. Inaczej w razie wypadku Twoje ubezpieczenie nie zadziała. W tym czasie nie podejmuj także żadnych ważnych decyzji.
Jeżeli zdecydujesz się na znieczulenie miejscowe, zostanie ono podane przez lekarza na krótko przed zabiegiem. Ma formę kilku niewielkich zastrzyków wykonywanych w ujście szyjki macicy. Przeważnie są one bezbolesne. Ponieważ w ten sposób macica nie zostaje całkowicie znieczulona, możesz w trakcie zabiegu odczuwać skurcze.
Zabieg metodą próżniową
W trakcie zabiegu leżysz na fotelu ginekologicznym. Lekarz przeprowadza zabieg aborcji w asyście co najmniej jednej pielęgniarki lub pielęgniarza. Za pomocą wziernika lekarz najpierw odsłania ujście szyjki macicy. Następnie odsysa zawartość jamy macicy przy użyciu specjalnej rurki.
Dodatkowo na koniec zabiegu lekarz może założyć pacjentce wkładkę domaciczną lub implant antykoncepcyjny.
Po zabiegu
Po zabiegu udajesz się do sali pozabiegowej. Zostajesz tam przez godzinę w celu kontroli. Otrzymujesz także antybiotyk, by zapobiec wystąpieniu infekcji.
Po zabiegu może doskwierać Ci ból brzucha i krwawienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni i będą stopniowo ustępowały. Już po tygodniu objawy ciąży znacznie się zmniejszą. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, masz stan podgorączkowy lub nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z nami.
Znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest podawane. W przypadku ciąży do 13. tygodnia możesz wybrać pomiędzy znieczuleniem miejscowym a sedacją. Przy sedacji (tzw. „głupim Jasiu) zostaje Ci podany krótko działający środek nasenny poprzez wenflon na ramieniu. Od 13. tygodnia aborcja zawsze wykonywana jest w sedacji. Po zabiegu w sedacji nie możesz przez 24 godziny samodzielnie kierować samochodem, motocyklem ani (moto)rowerem.
W przypadku ciąży do ok. 15. tygodnia w trakcie zabiegu może też dodatkowo zostać założona spirala. Jeżeli zdecydujesz się na pigułkę aborcyjną, wkładkę można założyć po czterech tygodniach od wykonania aborcji, w trakcie wizyty kontrolnej.
Jeżeli jesteś ubezpieczona w Holandii, założenie spirali po aborcji jest darmowe. Samą spiralę możesz kupić w naszej klinice. Oferujemy różne rodzaje wkładek, z hormonami i bez. Niektóre ubezpieczenia kosztów leczenia pokrywają (częściowo) koszty zakupu spirali. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie refundacji. Jeżeli masz mniej niż 18 lat, założenie spirali jest darmowe.
Tak, po aborcji możemy też wszczepić implant antykoncepcyjny. Samo wszczepienie implantu jest darmowe. Musisz natomiast opłacić koszt zakupu implantu w klinice. Również jeżeli nie miałaś aborcji, możesz umówić się w naszej klinice na wszczepienie implantu. W takiej sytuacji będziesz musiała jednak pokryć też koszt jego wszczepienia.
Ryzyko wystąpienia infekcji po zabiegu ambulatoryjnym jest bardzo niewielkie. W ramach dodatkowej profilaktyki wystąpienia infekcji podajemy Ci w klinice antybiotyk.
W związku z ryzykiem infekcji zalecamy także, by po aborcji:
- Nie stosować tamponów przez pierwsze dwa tygodnie.
- Nie współżyć przez pierwsze dwa tygodnie.
- Nie kąpać się w wannie ani nie pływać przez pierwsze dwa tygodnie. Można natomiast brać prysznic.
Jeżeli po zabiegu przez dłużej niż 1 dzień utrzymuje się gorączka (ponad 38,5°C) i ból brzucha, możemy mówić o infekcji. Skontaktuj się wówczas możliwie jak najszybciej z nami lub ze swoim lekarzem rodzinnym.
Najsilniejsze krwawienie pojawia się często dopiero po 4-7 dniach, może być intensywniejsze i utrzymywać się dłużej niż menstruacja. Wydalane mogą być także skrzepy. Na koniec krwawienia często pojawia się brązowawa wydzielina.
Normalne dolegliwości występujące w pierwszych dniach po zabiegu to:
- krwawienie i skurcze;
- ból brzucha lub pleców;
- podwyższona temperatura;
- rozchwianie emocjonalne;
- biegunka lub nudności na skutek przyjmowania antybiotyku.
Ewentualne objawy ciążowe zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Ponieważ w organizmie nadal są obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do 3 tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.
Zaleca się wykonanie testu ciążowego po około trzech-czterech tygodniach od aborcji. Jeżeli jego wynik będzie dodatni (lub niejednoznaczny), będziesz czuła się, jakbyś nadal była w ciąży lub pojawią się inne objawy, skontaktuj się z nami.
Ryzyko wystąpienia infekcji jest niewielkie, jednakże jeżeli czujesz się źle, gorączka (ponad 38,5°C) utrzymuje się dłużej niż jeden dzień i boli Cię brzuch, objawy te mogą świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. W takim przypadku jak najszybciej skontaktuj się z nami.