Ostrzeżenie: kliniki aborcyjne Haarlem & Amsterdam nigdy nie sprzedają pigułek aborcyjnych przez Internet. Istnieją polskie strony internetowe (np. poronne.org, wolnekobiety.net i safe-abortion.org) sprzedające je pod nazwą „Abortuskliniek Amsterdam”. Jest to oszustwo. Klinika aborcyjna w Amsterdamie nie sprzedaje środków aborcyjnych w ten sposób.
Pigułka aborcyjna
Aborcja za pomocą pigułki jest możliwa w naszych klinikach do 8. tygodnia ciąży włącznie. Pigułka aborcyjna (aborcja farmakologiczna) składa się z dwóch różnych środków, które zatrzymują rozwój ciąży i przerywają ją. Lekarz w naszej klinice ocenia, czy ta metoda jest odpowiednia w Twoim przypadku. Zabieg z wykorzystaniem pigułki aborcyjnej składa się z dwóch faz.
Faza 1: w klinice
W trakcie wizyty w klinice przyjmujesz pierwszą pigułkę. Ten środek, o nazwie Mifegyne®, sprawia, że ciąża przestaje się rozwijać. Zanim go przyjmiesz, musisz być pewna podjętej decyzji. Po przyjęciu Mifegyne® nie ma możliwości cofnięcia tej procedury. Nie możesz zabrać tego środka do domu, lecz musisz zażyć go w klinice.
Faza 2: w domu
Do domu dostajesz cztery pigułki. Jest to mizoprostol, który aplikujesz dopochwowo. Musisz to zrobić najwcześniej po 24, a maksymalnie przed upływem 72 godzin od momentu połknięcia pierwszej pigułki w klinice. Po zaaplikowaniu pigułek kładziesz się na pół godziny.
Wydalenie ciąży
Średnio po 1-2 godzinach od podania mizoprostolu organizm zaczyna wydalać ciążę. Może to trwać długo, nawet do 24 godzin. Mizoprostol wywołuje skurcze macicy. Powodują one ból i (czasem intensywne) krwawienie.
Zarówno krwawienie, jak i ból trwają przeważnie dłużej i są silniejsze niż w przypadku normalnej miesiączki. Dlatego też po podaniu tabletek dopochwowo najlepiej jest od razu zażyć środek przeciwbólowy. U niektórych kobiet pojawia się też biegunka, nudności, wymioty czy dreszcze.
Dla niektórych kobiet zastosowanie pigułki aborcyjnej może być nieprzyjemnym przeżyciem. Z tego powodu musi być przy Tobie zawsze osoba dorosła, która wie o zabiegu aborcji i może się o Ciebie zatroszczyć. W dniu, w którym aplikujesz pigułki dopochwowo, nie możesz mieć żadnych zadań do wykonania. Dopilnuj, by mieć odpowiednią ilość środków przeciwbólowych w domu. Najlepiej gdyby był to ibuprofen lub diklofenak, również w postaci czopków, gdyby było Ci niedobrze i pojawiły się wymioty.
Po zabiegu
Po zabiegu z użyciem pigułki aborcyjnej będzie doskwierał Ci ból brzucha i krwawienie. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni i będą stopniowo ustępowały. Już po tygodniu objawy ciąży znacznie się zmniejszą. Jeżeli dolegliwości nie ustępują, masz stan podgorączkowy lub nie czujesz się dobrze, skontaktuj się z nami.
Ryzyko wystąpienia komplikacji w przypadku pigułki aborcyjnej jest niewielkie. Najpoważniejsze ryzyko jest takie, że dojdzie do krwawienia, lecz ciąża nie zostanie przerwana. Dlatego też po 4 tygodniach od zabiegu przeprowadzamy kontrolę. Możesz także po upływie 4 tygodni samodzielnie wykonać test ciążowy.
Zastosowanie pigułki aborcyjnej może być nieprzyjemnym przeżyciem dla części kobiet. Wywołuje ona utrzymujące się przez kilka godzin skurcze. Przypominają one silne bóle menstruacyjne. Inne możliwe skutki uboczne to nudności, wymioty, dreszcze i biegunka. Zarodek zostaje wydalony wraz z (czasami silnym) krwawieniem.
Jak długo utrzymuje się ból?
Ból może być na początku bardzo silny, a krwawienie może utrzymywać się następnie jeszcze przez dwa tygodnie, jak w przypadku menstruacji. Zadbaj, by mieć w domu środki przeciwbólowe, na przykład ibuprofen czy Aleve (naproksen), najlepiej także w formie czopków w razie wystąpienia wymiotów.
Czy gorączka po zażyciu pigułki aborcyjnej jest czymś normalnym?
Lekki stan podgorączkowy to normalne zjawisko. Jeżeli gorączka przekracza 38,5°C, skontaktuj się z nami.
Istnieje niewielka szansa (1-4%), że pigułka nie zadziała w sposób wystarczający i nie dojdzie do zakończenia ciąży. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu metodą próżniową. Zawsze istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia infekcji.
Najsilniejsze krwawienie pojawia się często dopiero po 4-7 dniach, może być intensywniejsze i utrzymywać się dłużej niż menstruacja. Wydalane mogą być także skrzepy. Na koniec krwawienia często pojawia się brązowawa wydzielina.
Normalne dolegliwości występujące w pierwszych dniach po zabiegu to:
- krwawienie i skurcze;
- ból brzucha lub pleców;
- podwyższona temperatura;
- rozchwianie emocjonalne;
- biegunka lub nudności na skutek przyjmowania antybiotyku.
Ewentualne objawy ciążowe zanikają przeważnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. Ponieważ w organizmie nadal są obecne hormony ciążowe, test ciążowy przeprowadzony do 3 tygodni po zabiegu może dać wynik pozytywny.
Zaleca się wykonanie testu ciążowego po około trzech-czterech tygodniach od aborcji. Jeżeli jego wynik będzie dodatni (lub niejednoznaczny), będziesz czuła się, jakbyś nadal była w ciąży lub pojawią się inne objawy, skontaktuj się z nami.
Ryzyko wystąpienia infekcji jest niewielkie, jednakże jeżeli czujesz się źle, gorączka (ponad 38,5°C) utrzymuje się dłużej niż jeden dzień i boli Cię brzuch, objawy te mogą świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego. W takim przypadku jak najszybciej skontaktuj się z nami.
W Holandii pigułka aborcyjna może zostać podana wyłącznie w klinice aborcyjnej lub szpitalu. Wysyłanie pigułek jest zabronione.
Ostrzeżenie: kliniki aborcyjne w Haarlemie i Amsterdamie nigdy nie sprzedają pigułek aborcyjnych przez Internet.
Istnieją polskie strony internetowe (np. poronne.org) sprzedające je pod nazwą „klinika aborcyjna Amsterdam”. Jest to oszustwo. Klinika aborcyjna w Amsterdamie nie sprzedaje pigułek aborcyjnych w ten sposób.